Suitsu- ja vingugaasiandurid

Suitsuandur

Suitsuandur on tulekahju varase avastamise seade, mis annab põlemisel tekkivate iseloomulike osakeste tuvastamisel valju häiresignaali. Suitsuandureid on kahte liiki:

  • optilised suitsuandurid reageerivad nähtavale suitsule, mis peegeldab või summutab valgust,
  • ioonandurid reageerivad põlemisprotsessis tekkivatele laetud osakestele – ioonidele.

Väga sageli eelneb leegiga põlemisele pikk suitsemise periood, mil põlevmaterjal kuumuse tõttu laguneb ja eritub suitsu. Suitsuandur võimaldab sellised ohukolded kiiresti avastada ja likvideerida. Ioonandur on reeglina optilisest andurist tundlikum ja reageerib tulele ka juhul kui nähtavat suitsu praktiliselt ei teki. Vähemalt üks suitsuandur on Eestis eluruumides alates 2009. aastast kohustuslik ning sellest ajast on tulekahjusurmade arv vähenenud ligi kolm korda. Suurema ja liigendatuma elamispinna puhul peaks neid olema rohkem, et tagada mistahes ruumist algava ohuolukorra kiire avastamine.

 Suitsuandur1IlmaTaustata

Vingugaasiandur

Vingugaasiandur reageerib vingugaasile CO, mida tekib palju hõõgpõlemisel ja vähese õhuhapnikuga põlemisel. Puhas vingugaas on lõhnatu ja värvitu ning umbes õhuga sama tihedusega väga mürgine gaas, mida nimetatakse ka “vaikseks tapjaks”. Vinguandur on soovitatav paigaldada kõikidesse lokaalse orgaanilise küttega elu- ja tööruumidesse, kus ka täiesti korras kütteseadmed (ahi, kamin, katel, gaasiboiler) võivad teatud ilmastikutingimuste korral vingu sisse ajada. Sageli elavad inimesed kroonilises vingumürgituses seda ise teadmata, sest kerge vingumürgituse sümptomid sarnanevad külmetushaigusele (väsimus, nõrkus, peavalu,)

Vinguanduri reageerimise kiirus sõltub vingugaasi kontsentratsioonist, aga on siiski küllaltki pikk, mistõttu ei sobi ta tulekahju varaseks avastamiseks. Vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit, nagu ka tavaline suitsuandur ei asenda vinguandurit (ei reageeri vingugaasile).

 

Küsi pakkumist või täiendavat infot: tel 6506191, e-post: info@tonditk.ee või täida allolev kontaktivorm.